Odborné články

Jak může strava ovlivnit vaši hladinu krevního cukru?

Věděli jste, že první pokusy vedoucí k objevení inzulinu začaly 4. května 1921? Tyto experimenty prováděli Dr. Frederick Banting a Charles Best a v budoucnu vedly k tomu, že se inzulin používá jako součást léčby cukrovky prvního i druhého typu. Inzulin je hormon odpovědný za zajištění normální hladiny cukru v krvi.

Co je to hladina cukru v krvi?

Když mluvíme o „normálním krevním cukru“, nebo „normální hladině“, jedná se o množství glukózy, které se nachází v krvi poté, co jste chvíli nejedli. Celkově je toto množství malé, dalo by se přirovnat k čajové lžičce cukru. Když jíte, většina sacharidů z jídla je trávena a metabolizována a nakonec se objeví v krvi jako glukóza, neboli „krevní cukr“. Glukóza je forma cukru, kterou naše tělo využívá k energii.

Jak vzniká cukrovka?

Jíte-li příliš mnoho sacharidů, jako je cukr nebo komplexní formy (škroby), nebo pokud jíte dlouhodobě příliš mnoho energie a máte nadváhu, je šance ke vzniku vysoké hladiny cukru pravděpodobnější a postupný vývoj inzulinové rezistence může vést až k cukrovce. Existují různé testy, nejrozšířenější je test na HbA1c (glykovaný hemoglobin), který lze v současné době provádět i doma.

Jak ovlivňuje jídlo hladinu cukru v krvi?

Při konzumaci jídla s obsahem sacharidů se zvyšuje i hladina cukru v krvi. U zdravých lidí je vysoká hladina cukru v krvi, ke které dochází po jídle, řízena uvolňováním inzulinu, který signalizuje buňkám, aby je absorbovaly z krevního řečiště. U diabetiků je tento proces narušen. 


Diabet typu 1: Produkce inzulinu je nízká.

Diabet typu 2: Buňky signál ke zpracovávání více cukru ignorují. 


Tyto dvě nemoci jsou ve skutečnosti zcela odlišné, ale společným rysem je konečný výsledek, že hladina cukru v krvi je příliš vysoká.

Cukrovka v ČR

V současné době je v ČR přibližně 60 000 diabetiků typu 1 (nejaktuálnější oficiální statistický údaj pro stav roku 2016). Před 100 lety (před objevem inzulinu) přežili diabetici jen čtyři roky po stanovení diagnózy. Nyní mohou žít téměř normální život až do 80, někdy dokonce do 90 let.


Cukrovka typu 2 je v ČR více než 10× častější než cukrovka typu 1 (cca 787 000 nemocných v roce 2016). Slinivka produkuje dostatek inzulinu, ale buňky jsou natolik nabité cukrem (uloženým ve formě glykogenu), že ani tento silný hormon je nedokáže přimět, aby přijímaly a zpracovávaly více. Nakonec se přebytečná glukóza v játrech přeměňuje na tuk, protože většinu tohoto přebytečného cukru nelze uložit. To vede k nadměrnému ukládání tělesného tuku a mnoha dalším problémům souvisejícím s nadváhou a obezitou, které se časem pravděpodobně vyvinou.


Nedávný výzkum, pro který The 1: 1 Diet by Cambridge Weight Plan poskytla produkty, ukazuje, že tento přebytečný tuk také zhoršuje produkci inzulinu ve slinivce. Diabetik typu 2 tedy má nejen špatně fungující inzulin (nereagující buňky), ale nakonec ho stále méně produkuje, takže vysoká hladina cukru v krvi je postupně se zhoršujícím problémem.

Jak ovlivňuje hladina cukru v krvi spánek?

Vysoká hladina cukru způsobuje poškození tkání po celém těle, včetně očí, ledvin, nervů a cév, a zvyšuje riziko srdečních onemocnění a rakoviny. Vede také k nadměrné žízni, nočním výletům na toaletu a narušení spánku. Z těchto a dalších důvodů mnozí z nejosvícenějších zdravotnických odborníků na světě považují udržení zdravé hladiny glukózy v krvi za zásadní a možná i nejdůležitější prvek dlouhého a zdravého života.

Výsledky programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan

Low carb nebo nízkoenergetická dieta může snížit pravděpodobnost vzniku vysoké hladiny cukru v krvi a riziko cukrovky. Pokud je přísně dodržována, může dokonce zvrátit průběh onemocnění, protože vede k významnému úbytku hmotnosti. Důkazem jsou nejvlivnější studie na toto téma, které byly založeny na postupech a produktech používaných v rámci programu The 1: 1 Diet by Cambridge Weight Plan. Tyto postupy vedly k rychlému a udržitelnému úbytku hmotnosti a remisi jak cukrovky, tak prediabetu v celé řadě randomizovaných studií. Stejné postupy jsou aplikovány i zde v ČR, kde tyto studie následujeme a ctíme EBM (evidence based medicine).

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Dohodněte si nezávaznou konzultaci zdarma ještě dnes!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Souhlasíte se správou, zpracováním a uchováváním osobních údajů v souladu s nařízením GDPR

Máte zájem o zasílání novinek a akčních nabídek. Více info zde!

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem
× The 1:1 Diet

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.